Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

«Законопроект створить складнощі і незручності лише для недобросовісних боржників» – коментар експерта. Юридична практика. Квітень 2010 року.

Опубликовано 08.04.2010 Александр Коваль

Аналіз законопроекту в цілому свідчить про те, що сама ідея внесення змін до окремих норм законів України, зокрема до архаїчних норм Житлового кодексу УРСР, сприймається виключно позитивно і дає надію на те, що системний підхід внесення змін до законів України з метою приведення їх норм до взаємної відповідності все ж таки матиме місце найближчим часом.

Прийняття Закону України „Про іпотеку” (надалі - Закон) свого часу стало черговою ефективною спробою ринкового врегулювання відносин іпотеки в Україні, запозиченням позитивного досвіду інших розвинутих країн світу. З аналізу його норм вбачається прагматичний підхід законодавця до регулювання ефективних способів захисту прав і інтересів кредитора (іпотекодержателя). При цьому, застосування таких способів ніяким чином не порушує прав боржників (іпотекодавців), а лише стимулює останніх до належного виконання договірних зобов’язань, а у випадку виникнення складнощів – до перегляду раніше досягнутих домовленостей. Чинні норми Закону значною мірою продовжують започатковану Цивільним кодексом України засаду свободи договору, а добросовісне виконання сторонами договірних зобов’язань – до досягнення кожною стороною поставлених цілей за принципом „win-win”. А непорозуміння у боржника з банком виникають, переважно, лише тоді, коли боржник (іпотекодавець) намагається реалізувати нав’язливу ідею в односторонньому порядку достроково припинити відносини з банком на вигідних для себе умовах без застосування негативних для себе наслідків такого припинення, передбачених як кредитним договором, так і договором іпотеки. І, відверто кажучи, подібними спробами боржники (іпотекодавці) останнім часом стали зловживати. Саме тому і виникла нагальна необхідність створення дієвих механізмів гарантування захисту прав кредиторів. Законопроект якщо і стане законом у запропонованій редакції, то створить складнощі і незручності лише для недобросовісних боржників (іпотекодавців).

Окремі зміни до законів України, запропоновані законопроектом, безумовно потребують детального вивчення та доопрацювання фахівцями перед тим, як цей законопроект буде поданий депутатам до розгляду. З цього приводу особливо хвилюватись не доводиться, оскільки у Верховній Раді України є фахівці у галузі права, які і вивчать, і розглянуть, і доопрацюють, і поправлять. Проте, спроби внести зміни до ряду законів України з тим, щоб норми цих законів ефективно запрацювали, а особливо ті норми, що спрямовані на регулювання засад соціалістичного співжиття і зовсім не пристосовані до регулювання ринкових відносин, заслуговують схвалення та підтримки.

Назад

^