Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

Історична люстрація чи люстрація в історії? Журнал «Український юрист», 10.10.2014

Опубликовано 10.10.2014 Николай Войтович

Верховною Радою прийнято дійсно надважливий документ – Закон України «Про очищення влади». Такої вагомості Закону надають ті очікування, які ставлять перед собою автори Закону, та неабиякий запит на нього в абсолютної більшості суспільства. Щодо змісту Закону, то він навпаки викликає питання чи дійсно парламентарі поставили перед собою ті завдання, які анонсували.

Судячи з тексту Закону, він або готувався нашвидкуруч, або його текст узгоджувався та змінювався аж до моменту остаточного голосування. Лише цим може пояснюватися недосконалість юридичної техніки написання документу – наявність незакінчених речень, пропущених слів, посилання на норми в межах Закону, що регулюють інші питання.

Крім того, у Законі містяться чимало понять, визначених досить поверхнево. А це в кінцевому результаті спровокує виникнення спорів, а пізніше ще й стане в нагоді особам, які підпали під люстрацію та оскаржують її в судових органах.

Щодо самих судових спорів, то їх можна прогнозувати чимало. Адже, по-перше, треба бути готовим, що матимуть місце і зведення політичних рахунків, і зловживання правами, які витікають із норм Закону. Даний аспект залежить не стільки від якості Закону, скільки від людської природи, як ми в цьому можемо переконатися на досвіді Польщі або Чехії, де такі випадки були непоодинокими. По-друге, буде велика кількість осіб, які вважатимуть несправедливим негативний для них результат перевірки. Ну й по-третє, це спори за участю осіб, які не бачать альтернативи своєму місцю роботи.

Найймовірніше, позови будуть ґрунтуватися на зауваженнях до процедури проведення перевірки, у зв’язку з чим ставитиметься питання про протиправність рішень за її результатами, тим паче, що процедура перевірок для певних категорій осіб не достатньо чітко врегульована.

Під сумнів також ставитимуться й самі висновки перевірки – порушуватимуться питання на скільки вони обґрунтовані, на скільки підкріплені доказами органу, що здійснює перевірку, або спростовані доказами особи, щодо якої проводиться перевірка.

Назад

^