Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

Пріоритетні галузі юридичної практики за умов кризи. Журнал „Український юрист”, 05.05.2009

Опубликовано 05.05.2009 Андрей Трембич

Які практики Вашої компанії зазнали найбільшого впливу кризових явищ? Які внаслідок цього відбулися зміни, зокрема стосовно обсягів робіт, доходності? Яким чином змінилися пріоритети у роботі Вашої компанії внаслідок кризи?

Аксіоматично, що юридична практика Адвокатської фірми являє собою відкриту, збалансовану, цілісну систему. Тож, ця система не може відповідно не реагувати на зовнішні кризові чинники та виклики. Бізнес-адвокатура залежить від рівня ділової активності своїх клієнтів. Відтак, цілком закономірно, що в тих галузях, що виявилися найбільш ураженими кризою (ринки нерухомості та ринки капіталу, цінних паперів, іноземних інвестицій тощо) цілком виправдано очікувати істотного зниження попиту на послуги зовнішніх консультантів – і не лише юристів.

Проте вплив кризових явищ на обсяги роботи Фірми має й іншу сторону: наприклад, криза неплатежів у будівництві та поставках зумовлює збільшення обсягу претензійно-позовної роботи, банківська криза робить щодалі актуальною розробку схем повернення депозитів і погашення кредитів тощо, зростає питома вага судової практики, зокрема, – із податкових і корпоративних спорів. Отже, загальний обсяг правової роботи, залишаючись на раніше заданому рівні, зазнає лише певних структурних змін: зміщуються акценти, перерозподіляється навантаження між сферами юридичної діяльності.

При цьому, на мій погляд, навіть у кризовий період фундаментальні пріоритети в роботі Адвокатської фірми не можуть підлягати переглядові. Своєю кваліфікованою професійною допомогою юрист завжди має передавати клієнту впевненість і рівновагу за будь-яких обставин. Вимоги клієнтів до якості правової допомоги не змінюються.

Разом з тим, варто відзначити, що АФ «Грамацький і партнери» має досить диверсифікований клієнтський портфель. У поєднанні з антикризовим плануванням це дозволяє оптимізувати кризові ризики та навіть частково компенсувати їх. Очевидно, що й надалі спостерігатиметься тенденція до поєднання правового та бізнес-консалтингу, адже вирішення багатьох складних питань потребуватиме комплексного до них підходу. Крім того, фінансово-економічна криза вже стала каталізатором розв’язання багатьох «проблемних вузлів», що накопичувалися в бізнесі роками: зовнішня загроза, природно, стимулює до якнайшвидшого подолання всіх внутрішніх, корпоративних суперечностей, вирішення базових питань подальшої господарської діяльності тощо.

 

Які нові практики з’явилися у Вашій компанії внаслідок кризи?

Упевнений, що будь-яка велика юридична фірма має вагомий досвід роботи в умовах «мікро-кризи» для клієнта: захист від рейдерського захоплення, системні перевірки контрольно-наглядових органів, тривалі тяжби щодо нерухомості та корпоративних прав ­­– ці й подібні, безумовно, локальні кризові та форс-мажорні для окремого підприємства ситуації містять чи не більші ризики для клієнтів, аніж будь-яка загальна макроекономічна обстановка. Між іншим, наведені ситуації складають звичайну (хіба не сказати – поточну) діяльність юриста, й успішний досвід розв’язання таких ситуацій має стати сьогодні у нагоді.

Останнім часом специфіка юридичного супроводу бізнесу в умовах, що склалися, вимагає все частішої участі юриста в ділових переговорах довірителів, виконання адвокатом функцій медіатора та бізнес-консультанта. Водночас, до цього завжди слід бути готовим, так само, як не можна назвати вказані види діяльності невластивими юридичній професії загалом. Є підстави вважати, що збережеться також тенденція до зростання попиту на юридичні послуги в галузях корпоративного та банківського права, стягнення заборгованості, банкрутства і трудового права. Криза вимагає унікальних правових рішень і нестандартних юридичних конструкцій.

 

Чи довелося Вам відмовитись від окремих напрямків юридичної практики у зв’язку з кризою? Які очікування щодо того, чи стануть окремі напрямки діяльності Вашої компанії неактуальними після закінчення кризи? Якщо так – то які саме?

Як зазначалося, зміни, що відбуваються в структурі юридичної практики, носять не якісний, а кількісний характер. Треба бути реалістами: ані під час кризи, ані внаслідок неї юридична професія не зникне. Тож, не варто очікувати і зникнення її окремих напрямків. Основна теза, на якій базується такий висновок, уже була вказана: юридична практика є збалансованою, цілісною системою. Відносні зміни співвідношень між її напрямками неминучі, проте відмова від певного з них, безумовно, вплине на всю практику Фірми. Сьогодні (врешті, як і завжди) слід працювати на перспективу, просувати бренд, залучати нових клієнтів, постійно підвищуючи рівень обслуговування, ставити перед собою нові цілі.

Назад

^