Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

Скасування реєстрації випуску акцій ліквідованого товариства. ЛІГА: Закон, 18.05.2012

Опубликовано 18.05.2012 Николай Войтович

Основним нормативно-правовим актом, який регулює порядок дій щодо акцій емітента, який ліквідується, є рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222 «Про затвердження Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій» (далі по тексту – Порядок).

Із аналізу норм Порядку слідує, що одночасно з ліквідацією емітента здійснюється процедура скасування реєстрації випуску акцій емітента, яка проводиться Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку або її територіальними підрозділами (далі – реєструвальний орган). Така процедура розпочинається після прийняття компетентним органом емітента чи судом рішення про ліквідацію емітента.

Процедура скасування реєстрації випуску акцій складається з кількох етапів. Останній етап має місце після затвердження загальними зборами емітента звіту ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу, коли емітент звертається із заявою про скасування реєстрації випуску акцій та іншими документами, передбаченими пп. 3.1 п. 3 розділу ІІ Порядку, до реєструвального органу. На підставі цих документів реєструвальний орган протягом п’ятнадцяти робочих днів з моменту їх надходження видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, після чого забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань, вносить відповідні зміни до загального реєстру випуску цінних паперів та анулює свідоцтво про реєстрацію випуску акцій.

Таким чином, з метою вилучення з обігу акцій ліквідованого акціонерного товариства законодавством України встановлено такий порядок ліквідації цих товариств, що передбачає обов’язкове проведення скасування реєстрації випуску його акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Якщо власник акцій не володіє інформацією чи здійснювалось скасування реєстрації випуску акцій з подальшим анулюванням свідоцтв, він може звернутись з відповідним запитом до осіб, що володіють такою інформацією. Відповідно до пп. 3.3 п. 3 розділу 2 Порядку розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента. Отже, власник акцій може звернутись із запитом безпосередньо до реєструвального органу або відповідного реєстроутримувача/депозитарія.

 

На практиці зустрічаються непоодинокі випадки, коли в порушення вимог законодавства під час ліквідації акціонерних товариств не було проведено скасування реєстрації випуску акцій. З метою вилучення з обігу акцій таких товариств Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення від 16 травня 2005 року № 240 «Про передачу повноважень територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо скасування реєстрації випусків акцій акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) у зв'язку з їх ліквідацією» (далі – Рішення).

Цим Рішенням територіальні підрозділи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку наділені повноваженнями: 1) здійснювати дії щодо виявлення акціонерних товариств, які виключені з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України у зв'язку з їх ліквідацією, але не здійснили скасування зареєстрованих випусків акцій; 2) здійснювати скасування реєстрації випусків акцій зазначених товариств шляхом надання розпорядження про скасування реєстрації випуску.

Таким чином, якщо акціонерне товариство ліквідоване, а скасування реєстрації випуску акцій не проведено, то з метою вилучення таких акцій з обігу їх власник може повідомити територіальний орган Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про факт ліквідації та просити винести розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.

Назад

^