Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

Коментар в журналі «Український юрист», лютий 2013.

Опубликовано 03.02.2013 Александр Коваль

З якого приводу найчастіше виникають суперечки між юридичною фірмою та клієнтом?

У взаємовідносинах «юридична фірма – клієнт» найбільш загрозливою є ймовірна суперечка з приводу відсутності одностайного розуміння сутності й обсягу юридичної послуги, яка надається, ролі та місії адвокатської фірми. Саме тому на початковому етапі існування домовленості про співпрацю сторонам необхідно не лише чітко окреслити проблему, що потребує вирішення, але й домовитись про зміст юридичної послуги: що саме робитимемо і до чого в результаті прагнемо; проблему вирішимо повністю (надаючи комплексну юридичну послугу, подекуди не обмежуючись лише нею) або лише усунемо її наслідки, симптоми, а причина її виникнення зніметься сама собою або в інший спосіб, що не вимагає обов’язкової участі юриста.

 

Як упередити ймовірний конфлікт та зберегти добрі відносини з клієнтом?

Непорозумінь між юридичною фірмою та клієнтом легко уникнути у разі, якщо адвокат юридичної фірми із самого початку відвертий з довірителем, ставить власну відвертість в основу взаємовідносин і є експертом – унікальним фахівцем, готовим будь-якої миті запропонувати модель професійного вирішення складної проблеми клієнта. Нині шаблонної юридичної послуги не існує, і той, хто це заперечує, в очах клієнта досить часто виглядає в якості допоміжного персоналу, повністю залежного від клієнта, виконуючи окремі делеговані клієнтом доручення та намагаючись будь-якою ціною йому догодити.

 

Як Ви ставитесь до того, що деякі юридичні фірми судяться з клієнтом через несплату наданих послуг?

На наш погляд, судитись з клієнтом за власний гонорар є крайнім (хоч і законним, однак з етичного боку вкрай непропорційним) способом вирішення проблеми, до якого краще не вдаватись. На сьогодні існує чимало можливостей уникати такої незручної, делікатної ситуації, або попереджувати її на початкових етапах, поки вона ще не стала проблемою. Та якщо вже така суперечка виникла, то набагато більш виваженим її рішенням буде припинення відносин між юридичною фірмою та клієнтом. Багаторічний досвід юридичної практики підказує, що рано чи пізно клієнт-боржник переглядає свою поведінку у взаємовідносинах з юридичною фірмою та визнає власну поведінку хибною.

Назад

^