Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4
UKR RUS ENG
АФ "Грамацкий и Партнёры"
Контакты:
Телефон: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Адрес:
Украина, 01001, г. Киев,
ул. Михайловская, 16
этажи 2-4

Публикации

Аналитика. Статьи. Комментарии.

Зарубіжний досвід позасудового врегулювання (коментар), Український юрист, 26.01.2010

Опубликовано 26.01.2010 Андрей Трембич

Більшість іноземних правопорядків усебічно заохочує використання позасудових засобів вирішення спорів. Згідно з даними Бюро статистики правосуддя Міністерства юстиції США лише 3% справ доходять до стадії судового розгляду по суті. Постійне зростання кількості справ у провадженні судів і відповідно – вартості судових витрат – змушують законодавчі органи та суди не тільки сприяти застосуванню сторонами альтернативних форм вирішення спорів [alternative dispute resolution], але й у певних випадках прямо зобов’язувати сторони до таких форм.

Через це у багатьох штатах були розроблені «пов’язані із судом» [court-annexed] програми арбітражного вирішення спорів, які вимагають від сторін удаватися принаймні до однієї з альтернативних процедур.

Найдавнішим, найпростішим і найпоширенішим позасудовим способом вирішення спорів є переговори сторін щодо мирного врегулювання. Радники, що представляють інтереси своїх клієнтів на переговорах, мають оцінити правові позиції довірителів, проконсультувати їх про ймовірний результат справи. Норми професійної етики вимагають від адвокатів запропонувати клієнтам усі можливі варіанти вирішення спору. Суд перевіряє мирову угоду лише в разі, якщо стороною у справі є дитина або позов є колективним. Посередництво [mediation] стало популярною формою альтернативного врегулювання між сторонами, що перебувають у постійних, тривалих відносинах і намагаються їх зберегти (подружжя, керівництво та працівники, виробник і постачальник тощо). Тут обов’язково має бути посередник [mediator, neutral advisor], який слідкує за ходом переговорів і сприяє досягненню згоди.

Багато обов’язкових програм позасудового врегулювання дуже подібні до судових процедур: адвокати стисло викладають свої позиції перед незалежною колегією юристів, колегія заслуховує свідків під присягою, оголошує та досліджує інші докази. Після того юристи-медіатори зустрічаються з кожною стороною і пропонують можливі варіанти врегулювання. Такі «міні-процеси» [mini-trails] останнім часом набули особливого поширення.

Ураховуючи це, учбові програми багатьох юридичних вузів і програми підвищення кваліфікації адвокатів у США містять спеціальні курси майстерності приватних переговорів і медіації.

Назад

^