Contacts:
Phone: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Address:
Ukraine, 01001, Kyiv,
16 Mykhailivska Street
floors 2-4
UKR RUS ENG
Gramatskiy and Partners LF
Contacts:
Phone: +380 (44) 581-15-51
E-mail: office@gramatskiy.com
Skype: GramatskiyLawFirm
Address:
Ukraine, 01001, Kyiv,
16 Mykhailivska Street
floors 2-4

Publications

Analytics. Articles. Comments

PRO BONO Коментар до дискусії «Штатний розклад». Український юрист, червень 2011 року.

Published 19.06.2011 Oleksandr Koval

Нині в Україні юристів за освітою надто багато. Професія, що не так давно у свідомості багатьох пересічних громадян України вважалась елітною і асоціювалась з неймовірно привабливими перспективами та великими прибутками, при згадці якої багатьма затамовувався подих, а на людей, що її здобули, покладались величезні надії у розбудові успішної демократичної країни, сьогодні стала звичайною, заяложеною, і навіть якоюсь мірою тьмяною. Цієї професією в Україні вже нікого не здивувати. Юристів стало настільки багато, що ними почали перебирати і багато хто з тих, хто успішно закінчив навчання, залишились в стороні, так і не змігши засвітись яскравою зіркою на юридичному олімпі. Багатьох ситуація в Україні щодо кількості дипломованих юристів та тих, що навчаються і стануть ними в недалекому майбутньому, просто шокує. Причина тому – якість юридичної освіти, що, на сьогодні, пропонується ледве не кожним ВУЗом, який в силу різних причин не в змозі підготувати висококваліфікованих спеціалістів. В цьому і проявляється один з негативних моментів комерціалізації вищої освіти. Водночас, правова культура українського суспільства ще далека від ідеальної.

Дефіцит юристів відчувається передусім у сфері надання правових послуг малозабезпеченим особам та тим, хто утримується за кошти держави. Майже всі найкращі фахівці працюють в комерційних структурах, приватних юридичних (адвокатських) фірмах. Ми всі протягом багатьох років за цією ганебною картиною спостерігаємо, але від цього ситуація не змінюється. Необхідно, щоб в цей процес втрутилась держава і запровадила досвід США, де після закінчення юридичного навчального закладу юрист декілька років працює на користь суспільства. І хоча ми у своєму клієнтському портфелі маємо значну кількість справ pro bono, проте співвідношення таких справ з іншими високооплачуваними лише підтверджує зазначену вище тенденцію.

Є всі підстави вважати, що тенденції сьогодення будуть актуальними і за 5-10 років. Корпоративне, конкурентне, податкове право, інтелектуальна власність, судові спори, що наразі викликає величезний інтерес у серйозних юридичних (адвокатських) фірм, будуть не менш цікавим і через 5-10 років. В основному, інтерес юристів прикутий до супроводу угод, де фігурують суми з багатьма нулями. Судові спори будуть актуальні і надалі, але не всі – лише ті, що так чи інакше стосуватимуться багатомільйонних угод. Адже, те класичне представництво інтересів в суді (представництво заради представництва), з чого так багато відомих в Україні юристів (адвокатів) починало, для багатьох через співвідношення «витрачені зусилля/час – отримана винагорода» перестало бути актуальним.

В Україні кожен суб’єкт господарювання щодня бореться за відстоювання своїх законних прав та інтересів. Ледве не кожне третє рішення органу державної влади оскаржується в судовому порядку. І боротьба ця щодня все складніша. Прикрившись суспільною ідеєю „задля загального добра” органами влади паплюжаться основоположні засади демократії – чи не єдиного 20-річного суспільно значимого надбання народу України. З огляду на це можна з впевненістю стверджувати, що тенденція наявності штатного юриста в компанії та зовнішнього правового консультанта компанії (у вигляді юридичної/адвокатської фірми) є сталою і витребувана існуючими умовами ведення в України суб’єктами господарювання підприємницької діяльності. Такий розвиток подій був прогнозований багатьма провідними юридичними фірмами, а відтак – сприймається в цілому позитивно.

Back

^